אחד הנושאים הקשורים בבריאותנו וחשובים מאד לתפקודנו היומיומי הוא החשיבות של שמירה על בריאות השיניים. רבים האנשים הנוטים לזלזל בפעולות שמירה על בריאות השיניים וחושבים כי להסתפק בצחצוח יומי כמוהו כתחזוקה שוטפת המספיקה לתפקוד שלנו בכל הקשור בעיקר לאכילה ושתיה. עם השנים ועליה במודעות לשמירה על בריאות חיינו על מנת להנאות מאיכות חיים תקינה, הבינו כולם כי ישנה חשיבות רבה לטיפול ותחזוקת השיניים מעבר לפעולות הבסיסיות. שמירה על בריאות השיניים מורכבת ממספר פעולות נוספות ומביקורת על בסיס קבוע אחת למספר חודשים במרפאות השיניים.

החשיבות של שמירה על בריאות השיניים באה למנוע הידרדרות שתוביל לטיפולי שיניים המלווים בכאבים והוצאות כספיות רבות. חשוב מעבר לצחצוח השיניים, לבצע שטיפה דנטלית יומית ושימוש אף באביזרים כמו חוט דנטלי, קיסמים דנטליים לצחצוח בין השיניים במקומות בהן המברשת הרגילה לא מגיעה. זאת ועוד, מאחר ותפריט האוכל והשתייה שלנו מכיל מינרלים וחומרים שלא מתעכלים כמו סידן. ומאחר וישנם כאלה המעשנים או אוכלים כמויות רבות של דברים ממותקים המכילים סוכרים, כל אלה ועוד משפיעים רבות על מצב השיניים והחניכיים. פועל יוצא מכך הוא התופעה של הצטברות שכבת אבנית אשר בהמשך גם מכילה חיידקים אשר גורמים לנזקים בלתי הפיכים כמו ריקבון השן, דלקות בחלל הפה והחניכיים ועוד. על כן ישנה חשיבות גם לביקורת במרפאות השיניים ולביצוע הסרת השכבה באמצעות טיפול על ידי שיננית. הזנחה בטיפול בשיניים ואי שימרה על שיניים בריאות תביא לתוצאה לא רצויה ולסבל רב לבריאותנו ולכיסנו.

 

מקרה שכיח לדוגמא

כך קרה באחד המקרים בהם מטופלת הגיעה לטיפול שיניים במרפאת שיניים ותיקה ומנוסה בראשון לציון. המטופלת הגיעה למרפאת הרופא כשהיא טוענת לכאב שיניים בלתי נסבל, נפיחות ודלקת חזקה בחזית הפה מתחת לשיניים הקדמיות התחתונות. בבדיקה ראשונית של המצב נראה כי המטופלת שנים שלא עשתה טיפולי שמירה על בריאות השיניים, שכבת אבנית קשה כיסתה את השיניים עד הקצה, אדמומיות עד כדי הפרשה דמית יצאה מבסיס השיניים הצמודים לחניכיים הכל היה נפוח ומדולק בצורה כזו שהיה צורך לנקד את ההפרשות ולבצע ניתוח כירורגי מסובך וזה עוד בטרם מטופלות השיניים עצמן.

חשיבות אבחון הבעיה בזמן

רופא השיניים אבחן מידית כי כל הבעיה נובעת מחוסר טיפול ושמירה על השיניים לאורך תקופה ארוכה מאד. בעדותה סיפרה המטופלת כי מעולם לא עשתה טיפול שיננית והיא גם מעשנת כבדה, אלו סיבות ברורות להיווצרות האבנית ולשאר התופעות שהביאו אותה למצב הזה ולהזדקקות לרופא שיניים שינסה לשנות את המצב. ואכן לאחר טיפול ממושך ויסודי, החזיר רופא השיניים את המצב לקדמותו ובכך הציל את שיני המטופלת.

 

לסיכומו של דבר

מקרה זה, בא להדגיש את החשיבות בשמירה על שיניים בריאות. חשוב לפעול בנושא כפי שמומלץ על ידי מרפאות השיניים. לבצע פעולות יומיומיות כמו צחצוח נכון, טיפולי שיננית תקופתיים, שטיפות מי פה ועוד. שמירה על שיניים בריאות תמנע מכם הוצאות כספיות גבוהות, כאבים טורדנים ובעיקר תשמור גם על איכות חייכם ברמה גבוהה.

Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)