מגוון טיפולי השיניים כיום מאפשרים השלמת שן לבעלי שיניים חסרות או פגועות, באמצעות מספר סוגי טיפולים המותאמים למצבים שונים. ענף רפואת השיניים משלב בין רפואת הפה, השיניים, החניכיים והלסת, לתפקוד מיטבי של המטופל, לצד רפואה אסתטית שמספקת חיוך בריא ושיניים לבנות, שלמות וסדורות זו לצד זו.

בשורות הבאות נסביר על הליך השלמת שיניים בפה, שיטות הטיפול, מחירים והאפשרויות השונות העומדות בפני המטופלים.

 

 

השלמת-שן

השלמת שן – מידע מקיף, סוגי טיפול, סוגי שתלים כתרים וציפויים, מחירי טיפולים

 

 

ברפואת השיניים נהוג להבדיל בין טיפולי שיניים משמרים – שעיקרם להציל ולרפא שיניים טבעיות קיימות, לבין רפואת שיניים משקמת שבמקרים רבים נשענת על חלופה לשיניים שבורות, חולות או שיניים שאבדו עקב אירועי טראומה או מחלה.

 

השלמת שן שבורה

השלמת שיניים שבורות או חסרות הם טיפולים שעשויים להשתייך הן לסדרת טיפולי השיניים המשמרים והן לטיפולי שיניים משקמים, זאת בהתאם למצב השן הקיימת ולטיפול הנבחר.
כאשר השן חסרה – לא קיימת בפה, מטבע הדברים מדובר יהיה בטיפול שיניים משקם לצורך השלמת שן חסרה.

 

מהם השיטות להשלמת שיניים?

בבחינת השיטות להשלמת שיניים יש להביא בחשבון את מיקום השן ומצבה. תיקון שן קדמית שבורה ייתן דגש על המראה האסתטי של השן תוך שימור המראה הטבעי וההשתלבות לצד השיניים הקדמיות האחרות, בעוד שטיפול השלמת שן טוחנת אחורית יתמקד בחיזוק המבנה, אחיזת השן בלסת ויכולת התפקוד שלה.

 

השלמת שן עם ציפוי שיניים 

ציפוי שיניים הוא טיפול שיניים משמר, המתבסס על שימוש בחומרים שונים המדמים את הרכב השן הטבעית, להלבשה על השן הקיימת.

ציפויי שיניים יכולים להתבצע כמענה לשן שבורה או סדוקה ולהגנה עליה, אך גם מתאימים כטיפול אסתטי מוביל למטופלים אשר מעוניינים בהלבנת שיניים, סגירת רווחים קטנים, יצירת סימטריות ואחידות במראה השיניים והשגת חיוך החושף שיניים לבנות ומרשימות.

טיפול בסדקים בשיניים באמצעות ציפויי שיניים הוא הנפוץ והנגיש ביותר.

 

מהם חומרי הציפוי הנפוצים להשלמת שיניים?

✔️ ציפוי חרסינה – ציפויי חרסינה עשויים מאבקת חרסינה, חומר מסורתי ופופולרי בענף רפואת השיניים אשר משמש גם לייצור של כתרים לשיניים. באמצעות החומר מיוצרים עלים דקיקים של חרסינה לבנה, אשר מוצמדת לשן הטבעית לאחר השחזה קלה של ציפוי האימייל הטבעי של השן, ליצירת מקום ולהצמדה טובה של החומר לשן.

השלמת שן עם ציפוי חרסינה מספקת שיניים לבנות במראה טבעי, מאפשרת תפקוד מלא של השיניים בחיתוך הדיבור ובלעיסה לצד הפתרון האסתטי ועמידה לאורך זמן.

✔️ ציפוי קומפוזיט – ציפוי שיניים מסוג קומפוזיט נפוץ אף הוא, כאשר הקומפוזיט הוא חומר מרוכב משרף סינטטי המשמש אף הוא לשחזורי שיניים. השלמת שן עם ציפוי קומפוזיט מאפשרת מגוון רחב יותר של צבעים, בהתאמה לצבע השיניים הטבעי בפה ברמה מדויקת.

החומר מספק עמידות ארוכת שנים- אולם גם בעל נטייה לספוח פיגמנטים ממזונות שונים ולהשתנות, ומצריך הקפדה יתרה על היגיינת פה. קומפוזיט הוא חומר רך יותר מחרסינה ועל כן עשוי להגביל במעט את היכולת בלעיסת מזונות קשים ואף זקוק לחידוש מדי מספר שנים. יתרונות השלמת שן עם ציפוי קומפוזיט מצויים בטכניקת היישום של החומר בפה- ללא צורך בהשחזת השן הטבעית ובאובדן ציפוי האימייל החשוב.

ציפוי שיניים קומפוזיט מתאים לרוב לטיפול בסדקים ובפגמים קלים של שיניים בודדות בפה, השלמת שן קטנה וטיפולים נקודתיים.

 


  השוו הצעות מחיר ממרפאות השיניים המומלצות ביותר בישראל, ללא התחייבות וחסכו זמן וכסף!

  שם:
  יישוב מגורים:
  טלפון:
  הערות:

   

  השלמת שן באמצעות כתרים

  כתר הוא פתרון נפוץ בתחום רפואת השיניים ומיועד לשיניים אשר נפגעו כתוצאה ממחלת העששת או כתוצאה מטראומה. הכתר הוא למעשה מעטפת אשר מדמה את השן הטבעית, המונחת ומודבקת על גבי השן הטבעית לאחר הטיפול בה, במטרה להגן עליה, לאפשר את תפקודה המלא והאופטימלי ולהעניק למטופל מראה שן טבעית.

  השלמת שן באמצעות כתר יועדת למקרים בהם השן קיימת ודורשת טיפול וחיזוק ואינה מספקת מענה לצורך של השלמת שן שנפלה או של שן חסרה מסיבה אחרת.

  בטרם התאמת הכתר למטופל והרכבתו על גבי השן הטבעית נדרש טיפול יסודי בשן, שלרוב יכלול טיפול שורש עמוק וניקוי יסודי, הסרה של הכותרת העליונה של השן בשיוף, לצורך ניקוי מוחלט והעמדת מבנה- שהוא למעשה סתימה לבנה וחזקה. הכתר נועד להגן על השן הטבעית ולשמר אותה- לאחר התהליך הטיפולי שהביא להבראתה אולם לרוב גם להיחלשותה.

  שימוש בכתר מאפיין במיוחד טיפול בשיניים אחוריות טוחנות, אולם קיימים גם פתרונות השלמת שיניים קדמיות באמצעות כתר במקרה הצורך, דוגמת טיפולי שתלים בשיניים.

   

  סוגי כתרים להשלמת שיניים

  ✔️ כתר מתכת – כתר ממתכת הוא כתר המתבסס על שגשוגת מתכתית, יציבה ועמידה. הוא עמיד לאורך זמן ומעניק הגנה מלאה לשן. חסרונו העיקרי הוא המראה הבולט והצבע שאינו תואם לשן הטבעית.

  כתרי מתכת בעיקרם מגיעים בצבעי זהב או כסף. שימוש בכתר מתכת נפוץ לצורך השלמת שן חלב, שכן השן והכתר צפויים לנשור עם בקיעת השיניים הקבועות שיחליפו אותם.

  ✔️ כתר חרסינה – כתר חרסינה הוא כתר לבן המדמה שן טבעית, עמיד ובעל חוזק מכני, ניתן לעיצוב ולהתאמה אישית, מתמזג בקלות לצד שיניים נוספות בפה ומתאים לצורך השלמת שן קדמית או אחורית. ניתן למצוא גם כתרי חרסינה שונים זה מזה באיכותם ובמחירם, בשל ריכוז החומר והקרבה בצבע ובטקסטורה למראה של שן טבעית.

  כתרי החרסינה הנחשבים לאיכותיים וטובים ביותר הם כתרי חרסינה מסוג EMAX, כתרי חרסינה דחוסה בשילוב סיבי זכוכית שמעניקים מראה שן לבנה, עמידה וטבעית.

  ✔️ כתר זירקוניה – זירקוניה הוא חומר מתכתי, טבעי ובעל תכונת אל חלד, אשר בשונה מסוגי מתכות אחרות ניתן ליישום גם בצבע לבן או שקוף. כתרי זירקוניה מגיעים מחומר אחיד, בצבע לבן במבחר גוונים להתאמה, עמידים במיוחד ואיכותיים.

  זירקוניה הוא בין החומרים החזקים בטבע ומסייע ביצירת כתר לשן שעומד בלחצים, בחשיפה למזונות ולמרקמים קשים ומשמר את המראה והחוזק שלו לאורך שנים ארוכות.

  ✔️ כתר משולב – כתרים משולבים הם כתרים המתבססים על חיפוי מתכתי לשן שמעליו ציפוי חרסינה לבן. כתרים אלו מיועדים להשיג את החוזק הטבעי של המתכת לצד המראה הלבן והטבעי של החרסינה וזולים יותר במחירם מכתרי חרסינה מלאה או זירקוניה.

  חסרונם של כתרים משולבים (קרויים גם כתרים יצוקים) הוא שבמרבית המקרים ישתמר רווח זעיר בין שכבות הציפוי מה שיחשוף פס דקיק שחור או אפור בחיבור השן לחניכיים.

   

  השלמת שיניים באמצעות שתלים 

  בעוד שקיימים פתרונות השלמת שן רבים לטיפול בשיניים שבורות או סדוקות, במקרים של שן חסרה הפתרון הבולט ביותר הוא באמצעות שתלים. טכנולוגיית השתלים מתבססת על החדרת שתל טיטניום זעיר אל עצם החניכיים, ומעליו הלבשה של כתר.

  באמצעות שתלים ניתן לטפל בשיניים חסרות בחלקו האחורי של הפה או בחלקו הקדמי, ולהשיג שיניים בריאות, מתפקדות במראה אסתטי. ניתן לבצע שתל בודד או השלמת כלל השיניים בלסת העליונה ו/או התחתונה.
  קיימות מספר טכנולוגיות ושיטות ליישום שתלים בשיניים, לרבות פתרונות לבעיות של מחסור בעצם.

  טיפולי שתלים דנטליים הם בין היקרים והמורכבים בתחום רפואת השיניים, אולם הם מספקים אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ועמידות ללמעלה מ-15 שנים על תנאי שמירה על היגיינת הפה.

   

  השלמת שן חסרה ללא שתל

  בשל המורכבות כמו גם העלויות הכבדות של טיפולי השתלת שיניים, מטופלים רבים מחפשים אחר פתרון להשלמת שן חסרה ללא צורך בשתל. בין הפתרונות המוצעים:

  ✔️ שיניים תותבות – פתרון ארכאי המזוהה בעיקר עם אוכלוסייה מבוגרת. מדובר למעשה במערכת שיניים חלופית בהתאמה אישית אשר מתלבשת על החניכיים ו/או השיניים הקיימות, ומספקת מענה אסתטי ותפקודי למטופל. מדובר במערכת שיניים נשלפת שאינה קבועה וזה גם חסרונה העיקרי. טכנולוגיית השתלות השיניים דחקה את פתרון שיניים התותבות, אולם עדין מדובר בטכניקת טיפול קיימת אשר מתאימה לאוכלוסיות מסוימות: קשישים ומטופלים שאינם מתאימים לביצוע השתלות שיניים, מטופלים המחפשים אחר פתרון נגיש ואינם יכולים לעמוד בעלויות של השתלות שיניים.

  ✔️ גשר מרילנד – פתרון המותאם להשלמת שן חסרה בודדה (לא מתאים למטופלים הזקוקים להשתלת שיניים בכל הפה) ומתבסס על יצירת מבנה המדמה של טבעית, בפרופיל הכולל כנפיים אחוריות, אשר מודבקות על השיניים הסמוכות משני הצדדים, שמספקות תמיכה לשן החדשה שאינה נשענת על שתל.

   

  מחירי השלמת שיניים – כמה עולה? 

  טיפולי שיניים למבוגרים אינם כלולים בסל הבריאות ומטבע הדברים שיקולי עלות הם חלק בלתי נפרד בבחירת סוג טיפול להשלמת שן, כמו גם לטיפולים נוספים. כפי שניתן להתרשם, טיפולי השלמת שן הם רחבים ומגוונים, ומכאן נגזר כי גם מחיר השלמת שן אינו אחיד ואף לא ניתן לצמצם לטווח שיספק תמונת מצב ריאלית.

  ניתן לומר כי טיפולים פשוטים דוגמת ציפוי שיניים עשויים להתחיל במאות שקלים לשן בודדה וטיפולים מורכבים דוגמת השתלות שיניים עשויים להסתכם במאות אלפי ₪.

  בבחירת הטיפול יש לתת את הדעת לא רק על השאלה כמה עולה השלמת שן, אם כי גם על עמידות הטיפול לאורך זמן ואיכות התוצאה.
  מומלץ לפנות למרפאת שיניים המספקת מגוון רחב של שירותים לצורך ייעוץ, המלצות והתאמת הטיפול, ומכאן לבצע השוואה של המחיר.

   

  השלמת שן - מחיר לפי סוג טיפולמחיר מומלץ לטיפול השלמת שיניים
  כמה עולה השלמת שן עם כתר זירקוניה לשן בודדתהחל מ-2,000 ₪
  מחיר השלמת שן בקומפוזיט (סתימה לבנה) עבור שן בודדתהחל מ-500 ₪
  מחיר שחזור מילואה להשלמת שן שבורההחל מ-2,700 ₪
  עלות השלמת שן בציפוי חרסינה טהור עבור שן בודדתהחל מ-2,500 ₪
  מחיר השלמת שן באמצעות כתר אקריליהחל מ-800 ₪

   

  האם השלמת שן כואבת?

  טיפולי שיניים מזוהים עם חוסר נוחות וכאב, ועל כן מטופלים רבים אינם מחפשים רק אחר השיטה הטובה ביותר לטיפול בשיניים פגועות או חסרות, אלא מבקשים גם את הפתרון הפחות כואב ומורכב ליישום. לכל אחת מן השיטות דרגת מורכבות אחרת ומכאן גם נגזר כאב כזה או אחר, אולם ענף רפואת השיניים מספק כיום מגוון שיטות להפחתת הכאב ולטיפול נוח ונעים למטופל, לרבות באמצעות הרדמה מקומית, סדציה ואף הרדמה מלאה במקרה הצורך.

  תשובות לשאלות נפוצות על השלמת שיניים

  מהן האופציות האפשריות לטיפול השלמת שן?

  ניתן לטפל במספר דרכים:

  1) השתלת שתל בודד – כך לא הורסים אף שן ולא נשענים על שיניים אחרות.
  2) התקנת גשר – משחיזים את 2 השיניים הסמוכות לשן החסרה ומבצעים 3 כתרים .
  החסרון הוא שימוש ב-2 שיניים על מנת לשחזר שן אחת חסרה.
  3) שימוש בתותבת נשלפת – שמכילה את השן החסרה ונשענת על החיך ושאר השיניים.
  החסרון: אי נוחות, הפעלת כח על השיניים האחרות והחלשתם, ספיגת עצם ונסיגת חניכיים באיזורי התמיכה.
  4) השארת המצב כפי שהוא – אפשרות זו הינה מומלצת מכיוון שהשן הנגדית תבקע אל המרווח והשיניים הסמוכות יזוזו.

  Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)

   האם חייבים להשלים שן שנשברה?

   חבלה בשן יכולה להוביל לשינוי הצבע שלה, לכן הזנחה של נזק שנגרם לשן יכול להוביל לנזק נרחב יותר, היחלשות השן, דלקות בעצב, ריקבון, פגיעה בשיניים סמוכות, בקיעת יתר של שיניים נגדיות ועוד.

   Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)

    איך מתקנים סדק בשן?

    במקרה בו הסדק קטן רופא השיניים ישתמש בהליך בשם מליטה בו מדביקים שרף מרוכב (קומפוזיט) לציפוי הסדק בשן. הליך זה פשוט ואינו דורש הרדמה מקומית.

    Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)

     האם השלמת שן שבורה משנה את צבע השן לאחר כמה שנים?

     השלמת שן שנעשית עם חומרים כגון קומפוזיט יכולה לשנות את הצבע לאחר מספר שנים. לשמירה על צבע השן לאורך זמן ממושך ניתן להשתמש  בציפוי חרסינה או כתר שנחשבים עמידים יותר כנגד שינוי צבע.

     Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)
      Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)