השתלת שיניים היא תהליך כירורגי בתחום רפואת השיניים שנועד לאנשים הסובלים משיניים פגומות או חסרות. זהו פתרון למצב שבלתי אפשרי ל'הציל את השן', ונחשב לנפוץ יחסית. לצורך קיבוע השתל  נדרשת כמות מספקת של עצם. הבעיה היא שאצל לא מעט אנשים אין בלסת עצם בכמות מספקת. הסיבות האפשריות למחסור זה הן תהליכים זיהומיים בחניכיים או בשורשי השן, ספיגת עצם המתרחשת עם השנים ועוד.

החדשות המעודדות הן שגם במקרה של מחסור בעצם אפשר לבצע השתלת שיניים. כיום יש לא מעט טכניקות וכלים שיכולים להשלים את המשימה גם במקרים המורכבים האלה.

 

המורכבות הבסיסית של השתלת עצם לחסרי העצם

בעבר השתלת שיניים לאנשים שיש להם מחסור בעצם דרשה ביצוע פעולה מקדימה של השתלת עצם. ההשתלה נעשתה בניתוח כירורגי, שבמסגרתו הוכנס חומר דמוי עצם שנועד להחליף אותה.

הבעיה בניתוח מהסוג הזה היא שמדובר בתהליך מורכב יחסית. מעבר לזה בלתי אפשרי לבצע מיד לאחריו השתלה. לאחר הניתוח צריך להמתין מספר חודשים לקליטה של העצם. כך גם במקרה של הרמת סינוס.
כיום אפשר לבצע את התהליכים הכירורגיים האלה כדי להתמודד עם המחסור, אך ישנם פתרונות חדישים הנחשבים לרוב ליעילים יותר.

 

המפתח הוא בשתל

השתלת שיניים למחוסרי עצם היא משימה בהחלט אפשרית כיום, עם מספר חידושים שנכנסו לשדה המשחק ושינו אותו לחלוטין. כאלה הם למשל השתלים הזיגומטיים. השתלים האלה הם ארוכים יותר מהשתלים שבהם נעשה שימוש עד כה ברפואת השיניים, ולכן אפשר לחבר אותם לעצם שנמצאת מעל הלסת (עצם הלחי). השתלים האלה נמצאים כבר בשימוש בענף רפואת השיניים ונחשבים לאיכותיים ולאמינים, כמו כן יעילים לבעיה של מחוסרי עצם.

שתלים בזאליים, או שתלי דיסק, הם דרך נוספת לפתרון למחוסרי עצם. אומנם מדובר בשתלים קצרים, אבל הייחודיות שלהם היא העובדה שהחיבור שלהם נעשה בתור חבקים המוצמדים לצידי החניכיים. יש לציין שבמקרים אלה יש להשתמש בדרך כלל בשתלים דנטליים סטנדרטיים, אשר ימוקמו באזורים שבהם כמות העצם הדרושה להשתלה מספקת, ובאזורים האחרים ייעשה שימוש באותם שתלים בזאליים. השיטה הזו מקצרת תהליכים. המטופל יקבל את השיניים הזמניות ביום הראשון ואת אלה הקבועות תוך מספר ימים עד שבוע.

בכל אחד מהמקרים חשוב לבדוק את המומחיות של הגורם הרפואי וניסיונו בביצוע השתלת שיניים בכלל והשתלת שיניים למחוסרי עצם בפרט. הפתרונות שהובאו כאן הם נקודת פתיחה טובה, אבל עדיין מחייבת עבודה מקצועית של איש מקצוע.

Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)