השתלת שיניים היא אחד הטיפולים המורכבים יותר בתחום רפואת השיניים. הליך כירורגי זה מסייע לרופאי השיניים למלא את החסר במקום בו כבר אין שיניים או לתקן שיניים קיימות. ההשתלה היא ניתוח לכל דבר ולכן היא דורשת היערכות. אז איך מתכוננים לקראת הטיפול?

 

הכנת תוכנית טיפול

לפני כל דבר אחר, אנחנו נפגשים עם רופא השיניים במרפאה. חשוב לבחור ברופא שיניים מומחה, שיש לו רזומה בתחום השתלות השיניים. הרופא יבצע בדיקה ראשונית של השיניים, הוא יבחן האם יש צורך בהשתלה, האם יש דלקות או מחלות חניכיים, האם יש צורך בהכנה כירורגית לקראת ההשתלה, באמצעות ניתוחי הרמת סינוס והשתלת עצם ולמעשה יתחיל את התהליך.

במהלך השלב הזה יתבצעו בדיקות מחוץ לכסא הטיפולים, לרוב צילומי שיניים מקיפים. צילומי רנטגן הם השלב הראשון בתהליך. לעיתים יפנה הרופא גם לצילומי CT וצילומים פנורמיים של חלל הפה. לאחר קבלת הצילומים יוכל הרופא לבחון את התמונה הכוללת ולהכין תוכנית טיפול.

 

טיפולי הכנה לקראת השתלת שיניים 

השתלות שיניים הכנה

השלב הבא הוא לבצע טיפולי הכנה לקראת השתלת השיניים. הטיפולים נערכים לעיתים חודשים לפני השתלת שיניים סופית וזאת כדי לתת לחלל הפה להתאושש אחרי כל שלב. ישנם מטופלים שזקוקים לניתוחי הרמת סינוס. ניתוחים אלו עוסקים למעשה בהשתלת עצם באזור הלסת, במקומות שבהם העצם הידלדלה או נשחקה ולא ניתן להשתיל את השיניים.

ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית על ידי רופא שיניים כירורג מומחה. חלק מהניתוחים דורשים התאוששות ארוכת טווח, כדי לתת לעצם להיקלט בחלל הפה. לרוב ממשיכים את הטיפול לקראת השתלות שיניים אחרי כ-6 חודשים.

בין כל הטיפולים והשלבים השונים מתבצעות כל הזמן בדיקות. הרופא שולח את המטופל לצילומי רנטגן והוא בודק את התאוששות הפה לאחר השלב הזה.

 

מדידות והכנת השתלים

לאחר הטיפולים המקדימים יוצר הכירורג שתלים שמותאמים באופן אישי לכל מטופל. הכנת השתלים מתבצעת תוך סקירה מקיפה של מבנה הפה והלסת. במהלך השלב הזה מתבצעות מדידות של הפה והמטופל נשלח לצילומי רנטגן.

במקרים מסוימים שלב זה כולל התקנת שיניים זמניות. שיניים אלו מותקנות כתותבת, לעיתים כיחידה אחת ללא הפרדה בין שן לשן. הן אמורות לספק למטופל במהלך החודשים בין טיפול לטיפול ועד השתלת השיניים הסופית אפשרות להתנהל בצורה נורמלית וליצור מראה אסתטי עד לקבלת השיניים הקבועות.

 

לפני השתלת השיניים

אחרי כל ההכנות האלו נקבע תאריך להשתלת השיניים. השתלות שיניים הן כאמור תהליך כירורגי לכל דבר ולכן המטופל יעבור בדיקות שונות בהתאם לדרישות הרופא, כפרוצדורה מקדימה לניתוח. הרופא ינחה את המטופל כיצד להגיע להשתלה, מה צריך לעשות בימים שלפני במקרים מסוימים – למשל לקיחת אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת קיימת. אל הניתוח יגיע המטופל עם כל הבדיקות והטפסים הדרושים לפי הנחיות הרופא.

Latest posts by מערכת DentalGuide (see all)