מהי דלקת חניכיים?

דלקת חניכיים נחשבת לאחת מבעיות השיניים והפה הנפוצות ביותר. דלקת חניכיים היא מצב בו מתפתחת דלקת ברקמת החניכיים שנמצאת בחלל הפה. דלקת חניכיים מופיעה ברמות מסוימות, רמה קלה יחסית היא דלקת חניכיים ברירית, זהו מצב בו הדלקת נמצאת ברקמה הרכה בלבד,רקמה זו נקראת רירית. דרגה חמורה יותר של דלקת חניכיים נקראת גם מחלת חניכיים ובה הדלקת התפשטה גם לרקמה הקשה שנקראת העצם האלוואולרית.

דלקת חניכיים – סוגים

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים נמקית: דימום, כאב או נמק של פיטמת החניכיים הם שלושת הסימנים המאפיינים דלקת חניכיים נמקית. סוג זה של דלקת חניכיים מתקשרת עם ירידה בפעילות המערכת החיסונית, עם עישון סיגריות, עם מצבי לחץ נפשי ועם מצבים בריאותיים לקיים שונים.

דלקת חניכיים סב כותרתית: דלקת חניכיים זו מתפתחת סביב כותרת של שן שלא סיימה את תהליך הבקיעה החוצה, לרוב דלקת חניכיים סב כותרתית מתפתחת סביב שן בינה תחתונה. הסימנים של דלקת חניכיים זו הם כאבים עזים, נפיחות סביב השן עד כדי קושי בפתיחה מלאה של הפה, הטיפול המתאים למצב זה הוא לרוב עקירה של השן שסביבה הצטברה דלקת.

מחלקת שיניים כרונית: דלקת חניכיים זו מקורה במרכיבים התנהגותיים כמו עישון סיגריות או אי שמירה על היגיינת פה וכן במרכיבים תורשתיים.
מחלת חניכיים אגרסיבית: דלקת חניכיים זו מביאה לבעיה ברקמה הגסה של החניכיים.

קצב התקדמות המחלה הוא מהיר ועשוי להוביל לתזוזה של השיניים ואפילו לאבדן שיניים. מחלה זו יכולה להיות ממוקדת על השיניים החותכות והטוחנות בלבד או מתפשטת על כל השיניים, בזיהוי מוקדם ניתן לבלום אותה ומקורה העיקרי הוא בעישון סיגריות.

דלקת חניכיים – חמישה טיפים חיוניים

  •  זיהוי דלקת החניכיים: ריח רע מהפה, דימום או רגישות לחום או קור הם חלק מהסימנים המעידים על דלקת בחניכיים.
  • שמירה על היגיינת הפה יכולה למנוע הופעה של דלקת חניכיים: צחצחו שיניים פעמיים ביום, השתמשו במי פה ונקו את השיניים על ידי חוט דנטלי לאחר כל ארוחה.
  • טיפולי שיניים משמרים יכולים למנוע דלקות חניכיים מסוימות – הקפידו עליהם.
  • ניקוי שיניים יכול לנקות חלק מדלקת החניכיים שהצטברה, הקפידו על ביצוע שיננית אחת לשנה או לפי המלצת הרופא, כיום, מרבית מקופות החולים הציבוריות נותנות למבוטחים שלהם טיפול שיננית אחד חינם בכל שנה.
  • גיליתם דלקת חניכיים – גשו מיד לטיפול, במצבים של דלקת מתקדמת רופא השיניים יכול להמליץ לנטול אנטיביוטיקה, כדאי שתעשו כן ומיד לאחריה הגיעו לטיפול השיניים הנדרש.

למידע נוסף בנושא דלקת חניכיים לחצו כאן