מהו טיפול שורש?

טיפול שורש (או בשמו הלועזי: Root Canal) הינו טיפול נפוץ ביותר בענף רפואת השיניים, המתבצע עקב עששת, זיהומים או פגיעות מכניות שעברו את זגוגית השן והגיעו עד למוך השן. מוך  טיפולי שורש מתבצעים על ידי רופא שיניים כללי או כזה שעבר התמחות בטיפולי שורש (אנדודונטיה).

טיפול שורש מהווה פרוצדורה רפואית מובנית הנעשית בשלושה שלבים מרכזיים: פתיחת השן וסילוק העששת או הזיהום שהצטבר; ניקוי וטיהור תעלות השורש תוך הסרת רקמת מוך השן; סגירת השן על די אטימתה בחומרי איטום סטריליים ואנטי-בקטריאליים.

 

גורמים לטיפול שורש

לכל אחת מהשיניים בפה יש שורשים המצויים בתוך עצם הלסת, לשם עיגון השם למקומה. בכותרת השן קיים חלל המכיל תעלות, שמובילות את שורשי השן. תעלות אלו מכילות רקמה רכה המכונה "מוך השן", כאשר בתוכה מצויים כלי דם, לימפה, רקמות חיבור ועצבים. לעיתים נגרמת פגיעה במוך השן, אשר איננה ניתנת לריפוי ומצריכה טיפול שורש.

במהלך הטיפול, מתבצע סילוק רקמות מודלקות ונגועות, תוך ניקוי וניקוז התעלות. במקום רקמות מוך השן שהוסרו, ממלאים את התעלות בחומר מיוחד. במקרים מסוימים, טיפול שורש מסייע גם לריפוי רקמות סביב השן, שכן הדלקת עושיה להתפשט מהשורשים אל השן עצמה.

טיפול שורש מתאים לכל מקרה הגורם לחשיפת מוך השן ושורשיו, פגיעה בהם או הזדהמותם. לדוגמא, מקרים של עששת חמורה, חבלה, טראומה או שבר בשן, דלקת ברקמת המוך, נסיגת חניכיים, סתימות ישנו שהתבלו, נמק ברקמת המוך, בנוסף, עשויים להזדקק לטיפול שורש במקרים של פגיעה בשן כתוצאה מהכנה לטיפולי שיניים אחרים, דוגמת טיפולים אורתודנטיים, סתימות,  או כתרי שיניים. ניתן להיעזר בטיפול שורש כטיפול מקדים למניעת בעיות צפויות.

 

אבחון הצורך בטיפול שורש 

טיפול שורש מידע

אבחון מצבים הדורשים ביצוע טיפול שורש מתבצע על סמך צילומי שיניים, אינפורמציה מהמטופל אודות סוג, מיקום וחומרת הכאב, וכן המצב הקליני הנגלה לעיני רופא השיניים בעת הבדיקה. מקרים המעלים חשד לצורך בטיפול שורש מלווים לעיתים קרובות בכאבים ספונטניים וספורדיים, אשר אינם נובעים מגירויים חיצוניים דוגמת אכילת או שתיית חומרים קרים ומתוקים, חשיפת השיניים לקור או חום קיצוני או ניקיון השיניים.

בנוסף, מצבים הדורשים טיפול שורש עשויים לכלול כאבי שיניים המקרינים לכיוון הראש, האוזן, העין או הלסת. מטופלים רבים הזקוקים לטיפול שורש מדווחים על תחושה של "דופק" בשן, הרגשה שהשן מצויה במיקום גבוה מהרגיל או תזוזה של השן.

במקרים מסוגים אלו, ייתכן שיוחלט על צורך בטיפול שורש, גם כאשר אין פגיעה קלינית או כזו הנראית בצילומי הרנטגן. טיפול שיניים עשוי להתבצע גם באופן בלתי צפוי, לאחר שטיפול שיניים יחשוף סימנים קליניים המצביעים על נחיצותו.

 

טיפול שורש וכאב

טיפול שורש מפחית כאבי שיניים חזקים, על אף ההנחה הרווחת לפיה מדובר בטיפול המלווה בכאב וסבל רב. טיפול השורש המודרני נעשה באופן שגרתי, תחת הרדמה מקומית חזקה ויעילה, וכמעט שאינו כרוך בכאבים. כאבים עשויים להופיע בעיקר מיד לאחר טיפול השורש, ובמיוחד כאשר נושכים או נוקשים על השן המטופלת.

עם זאת, לרוב הם יחלפו תוך יום. במקרים נדירים בלבד, הכאב כה חזק עד שיש צורך להוציא את מילוי התעלות. מקרים בהם טיפול השורש עלול להכאיב הוא כאשר מדובר בשן מזוהמת שלא טופלה זמן רב והתפתחה לדלקת חריפה ואף נמק. במקרים אלו, ההרדמה עשויה שלא להיות יעילה באופן מוחלט.

 

טיפול השורש – על התהליך ושלביו 

שלבי טיפול שורש

טיפול שורש הינו תהליך הכולל מספר שלבים. טרם הטיפול, הרופא מבצע הערכת מצב של השן וסביבתה, תוך בחינת האורך והרוחב של כל תעלת שורש. השלב הטרום-טיפולי נעשה בעזרת צילומי רנטגן ומכשירים ייחודיים המוחדרים לשן. בשלב הראשון, לאחר ההרדמה המקומית, מתבצע סילוק רקמת המוך ושאר הרקמות הרכות המודלקות והמזוהמות שבתעלות השורש. ניקוי השן נעשה באמצעות מחטים חדות, זעירות ועדינות.

בשלב השני לטיפול, מוחדרים לתוך התעלות פוצרים זעירים, גמישים ודקים, המאפשרים לבצע ניקיון יסודי לאורכן ולרוחבן. ניקוי וחיטוי התעלות נעשה באמצעות הפוצרים ושטיפות חוזרות של התעלות, תוך סילוק רקמות נגועות, מודלקות ומזוהמות. לעיתים יש צורך בהחדרת תרופות אל תעלת השורש והרקמות הרכות.

השלב הראשון והשני מהווים הכנה ביו-מכנית, המתמקדת בניקוי, טיהור, חיטוי וייבוש התעלות, תוך פינוי הפרשות דלקתיות, שרידים אורגניים ודם. בשלב הבא, מתבצעת סתימת הרמטית, חזקה ומלאה לכל אורך ורוחב תעלת השורש. סתימת השורש עשויה לרוב משרף מעורב בתחמוצת אבץ בצורת פינים דקים, בנוסף למשחות הדבקה וחומרים נוגדי דלקות וזיהומים.

לעיתים יש צורך בשלב מקדים בטיפול, במהלכו משתמשים בחומר בעל יכולת שיתוק על עצבי פתח התעלה. פעולה זו ננקטת במקרים של קשיים בהרדמה המקומית, מקרי חירום רפואיים או כאשר מדובר בטיפול שורש בכמה שיניים בו זמנית.

ההליך לטיפול שורש אורך בממוצע כחצי שעה עד שעה. מספר הטיפולים נתון לשיקולו המקצועי של רופא השיניים, כאשר לרוב נהוג לבצע את הטיפול במספר פגישות. זאת, לצורך מתן זמן לריפוי והרגעת האזור. במרבית המקרים, פגישת הטיפול הראשונה תתמקד בניקוי גורמי הזיהום והעששת תוך סילוק רקמת המוך, טיהור תעלות השורש וביצוע סתימה זמנית. בפגישות הבאות תתבצע בדיקה של מצב השן, הסרת הסתימה הזמנית והתקנת סתימה קבועה. זמן ההחלמה מטיפול השורש לרוב קצר מאוד.

 

כמה עולה טיפול שורש? מחירים

מחירי טיפולי שורש בישראל נעים בין 350 שקלים ל-2050 שקלים לטיפול, תלוי בקופת החולים וסוג הביטוח הרפואי של המטופל/ת.

 

סוג הטיפולטיפול שורש - מחירים ממוצעים
כמה עולה טיפול שורש תעלה 11250 - 350 ש"ח
מחיר טיפול שורש 2 תעלות1550 - 450 ש"ח
טיפול שורש 3 תעלות מחירים2050 - 750 ש"ח
חידוש טיפול שורש1900 - 700 ש"ח

 


  השוו הצעות מחיר ממרפאות השיניים המומלצות ביותר בישראל, ללא התחייבות וחסכו זמן וכסף!

  שם:
  יישוב מגורים:
  טלפון:
  הערות:

   

  טכנולוגיות טיפול שורש

  קיימות מספר התפתחויות טכנולוגיות חשובות בתחום טיפולי השורש, המתמקדות במעבר מפעולה מכנית ידנית הנעשית על ידי רופא לפעולת מכשירים לא ידניים המאפשרים דיוק מרבי. מכשירים רוטטיביים הם פוצרים מיוחדים, בעלי תנועה סיבובית המאפשרת ניקוי יעיל יותר מאשר פצירה ידנית. קיימים מכשירים המאפשרים לבחון את קצה שורשי התעלות באמצעות גלי סונאר. גם מכשירים אלו מכילים פוצרים אוטומטיים, המאפשרים לדעת באופן מדויק יותר את אורך התעלה.

  פוצרים העשויים מניקל וטיטניום מאפשרים גמישות רבה בעת ניקוי התעלה, מה שתורם ליעילות ההליך ולמניעת תקלות כמו שבירת הפוצר בתוך השן. ניתן להשתמש גם במכשירים אולטרה סוניים, המתחברים לפוצרים ייחודיים לצורך שטיפה וחיטוי התעלות. שימוש במיקרוסקופ אנדודונטי מאפשר לגלות את קצוות השורשים באופן מהיר, וודאי וחד משמעי. לבסוף, ניתן להשתמש באנדוסקופ, המוחדר לתעלות ומאפשר לבחון את החלל הפנימי של השן באופן ברור.

  לסיכום, טיפול שורש מהווה הליך חשוב, נפוץ ושכיח ביותר בתחום רפואת השיניים. עבור אנשים הסובלים מתסמינים העשויים להצביע על זיהום או פגיעה במוך השן, מומלץ לפנות בהקדם לרופא שיניים לצורך אבחון. מצבים הדורשים טיפול שורש מצריכים אבחון וטיפול בזמן, שכן אחרת עלולים להתפתח דלקות וזיהומים שיחריפו את הכאבים. בניגוד לעבר, כיום קיימות טכנולוגיות חדישות ומשוכללות, המאפשרות לבצע טיפולי שורש במינימום כאבים.