מברשת שיניים חשמלית או רגילה מה עדיף

שאלנו רופא שיניים, האם מברשת שיניים חשמלית טובה יותר או פחות ממברשת שיניים רגילה?

מאז ומתמיד ניסו למכור לנו שהמתכון לעושר הוא אושר, או שההפך הוא הנכון? מי כבר זוכר?

פעם הפרסומות הראו בחורות מאושרות בשמלות אדומות שמוצאות אביר על סוס הלבן בזכות איזשהו בושם, איפור או כל אביזר אחר. ומי יכול לשכוח את הגבר החזק שמתגלח מול הראי עם סכין חד יותר ואולד ספייס, מה שהופך אותו למאושר או מושך יותר, כולנו זוכרים את אותן פרסומות, אבל האם יש אמת בפרסום?

כנראה שלא.

בעשור האחרון, המתכון לאושר השתנה רק במעט. הסטנדרטים של היופי מרגישים יותר ברי השגה, כולם יכולים להשיג את כל השינויים שרק חלמו עליהם, וזה כולל גם שיניים לבנות יותר וחיוך מושלם.

חיוך כמו שאתם יודעים, הוא אחד הסממנים המידיים למשיכה, וכריזמה בקרב בני אדם. אדם בעל חיוך כובש ושיניים זוהרות הופך בשניות לאטרקציה. אצל הקופים, חשיפת שיניים מראה על כניעה, ועל רצון להימנע מקונפליקט, אבל אצלנו, זה מראה כל כך הרבה יותר.

הלבנה היא לא האמצעי היחידי להשגת אותו חיוך כובש, אם רוצים מראה שיניים בריא, צריך להתחיל מן הבסיס. היגיינת פה טובה מתחילה מצחצוח נכון ויסודי. וכמו בכל נושא בעידן הנוכחי, נוצר וויכוח חדש. מה נכון יותר, ידני או חשמלי?

לנוכח השינויים הרבים המתרחשים בעולמנו, בעיקר בסוגיית הטכנולוגיה, התופסת תאוצה ומשתלטת על כל תחומי החיים. ההשלכות הן לרוב מצוינות. מציאת תרופות למחלות חשוכות, הגנה על הסביבה, קידום האנושות, אבל לפעמים יש הרגשה שזה הולך רחוק מדי. לא?

האם צריך להוסיף עוד תלות במכשיר חשמלי כדי לבצע פעולה בסיסית? או האם באמת מברשת השיניים החשמלית מעניקה יסודיות וניקוי מוצלח ששום יד אינה יכולה לשחזר? נברר.

 

צחצוח במברשת שיניים חשמלית

 

מחקרים, סטטיסטיקות והמלצות של רופא שיניים לגבי צחצוח עם מברשות חשמליות

יצרנית גדולה ומוכרת ערכה לא ממזמן מדגם בכדי לבדוק את יעילותה של מברשת השיניים החשמלית. אנשי מקצוע רבים היו גאים להודיע שהמברשת הייתה בעלת השפעה חיובית על בריאות הפה, לפחות אצל 80% מן הנבדקים, אבל כנראה שאותו מחקר מומן על ידי אותה יצרנית, אז למי להאמין?

ישבנו לדבר עם ד"ר אלכסנדר אברבוך, רופא שיניים D.M.D המחזיק מרפאת שיניים וותיקה בראשון לציון ושאלנו אותו על יתרונות וחסרונות השימוש במברשות השיניים החשמליות, ואלו ההמלצות שלו.

 

יתרונות השימוש במברשת השיניים החשמלית

 • מברשת שיניים חשמלית טובה יותר בניקוי השיניים מאשר המברשת הידנית. מחקרים שנערכו לאחרונה הראו כי אנשים אשר השתמשו במברשת חשמלית סבלו מפחות רבדי פלאק ומחלות חניכיים.

 

 • כמו כן, מברשות חשמליות הן יעילות בעיקר בעבור אנשים עם מוגבלויות, או ילדים, החושבים ששימוש במברשת כזו הוא כיפי יותר. יתרון נוסף של המברשות החשמליות הוא בנויות לעזור לאנשים עם גשר או פלטה לנקות בתוך, ומסביב לחלקי המתכת.

 

 • אחד היתרונות הבולטים של מברשת השיניים החשמלית הוא ביטול החיסרון המובהק של המברשת הידנית. צחצוח חזק מדי אינו יעיל ואף יכול לגרום לנזק בלתי הפיך. תופעה זו שכיחה בעיקר בקרב בני הנוער ויכולה לגרום לבריחת חניכיים, המובילה לנשירת שיניים ומצריכה השתלת שיניים בכדי להחליף את השיניים החסרות. כאשר הצחצוח אגרסיבי מדי, הוא גורם לשינויים במבנה החניכיים. הפתרון של המברשת החשמלית הוא הראש המעוצב שלה, המספק את עוצמת הצחצוח הנכונה מבלי להפעיל לחץ מיותר.

 

 • אם כבר בהשתלות שיניים עסקינן, אז מברשות חשמליות הן רגישות יותר במהלך הצחצוח, מה שמקל על כאבים במהלך תקופת ההחלמה מהשתלת השיניים.

 

 • כמו כן מברשת השיניים החשמלית מתוכנתת מראש בכדי למדוד את זמן הצחצוח, שכן אתם לא מבזבזים זמן בתהייה אם להפסיק, או לא להפסיק.

 

 • כאשר מתחילים לצחצח עם מברשת חשמלית, זה מביא עניין חדש לפעולה היומית שכולנו מכירים. מה לעשות? עבור רוב האוכלוסייה, פעולת צחצוח השיניים היא בנאלית וחסרת עניין. לא כולם משקיעים באותה מידה באיכות הצחצוח ויתכן שעבור אנשים מסוימים הצחצוח החשמלי יכול להיות יעיל ונכון בגלל שזאת חוויה חדשה.

 

 • מספר מחקרים מראים כי קיים קשר בין גוון הצבע של השיניים לבין השימוש במברשת השיניים החשמלית. התזוזה המתמדת ויכולתה לעבור בכל מקום בחלל הפה באופן אחיד ומדויק יכול להקל על קבלת הברק שאליו כולנו שואפים אליו, לגבי אם אותו ברק יהיה לבן או לא, זה תלוי כבר בשכבה הנמצאת מתחת לשן.

 

 • מברשות השיניים החשמליות מתפתחות ומתחדשות באופן חסר תקדים. לאחרונה, נוסף לאוסף החידושים והעזרים חידוש מיוחד ויעיל, חיישן לחץ חזותי. בנוסף לחיישן, מופעלת מערכת המציעה אותות חזותיים ואודיו, על מנת להתריע לכם אם הפעלתם יותר מדי כוח על אזור מסוים.

 

 • אם הנכם סובלים ממחלות פרקים ומבעיות כתפיים וגב, כדאי להתחיל להשתמש במברשת שיניים חשמלית. היא תקל עליכם, פעולת הצחצוח תהפוך להיות לנוחה יותר ועדיין תשמרו על היגיינת הפה בצורה נכונה. אולם זכרו, המעבר ממברשת שיניים ידנית לחשמלית עלול להיות מלווה בתחושת דגדוג ואולי תחוו אי נוחות מסוימת לתקופה, אך הן יחלפו תוך פחות משבוע.

 

רופאי שיניים ומומחים רבים ממליצים לבחור בראש קטן בעל סיבים רכים, וזאת על מנת להגיע לכמה שיותר אזורים שעם שימוש בראש גדול קשה להגיע אליהם. חשוב להקפיד להחליף את ראש המברשת אחת לשלושה חודשים, מפני שבדומה למברשת ידנית הראש של המברשת החשמלית נשחק ומאבד מיעילותו לאחר תקופה מסוימת.

 

חסרונות השימוש במברשת השיניים החשמלית

 • החיסרון הבולט של מברשות השיניים החשמליות היא העלות שלהן. נוסף למברשת עצמה, תצטרכו להצטייד בכל מיני עזרים ותכשירים למיניהם, מה שעלול להוביל להוצאות נוספות.

 

 • טעינה. הצורך בטעינה מתמדת למטרות השימוש, דבר זה מקשה על הנוחות של המברשת.

 

 • צריך להתארגן עליהן בצורה מיוחדת במהלך טיולים ומסעות. הן גדולות, דורשות מטען, כיסויים מיוחדים ועזרים נוספים המתלווים למברשת לשם תחזוקה.

 

 • כל נפילה עלולה להיות טרגית. צריך להיות מאוד זהירים כי הן קלות לשבירה.

 

 • מומחי בריאות השיניים מסכימים, צחצוח רגיל אך יסודי באופן קבוע ושימוש בחוט דנטלי יכולים למנוע עששת באותה מידה כמו מברשת השיניים החשמלית.

 

 • מברשת שיניים חשמלית אינה מתאימה לכולם. אנשים הסובלים מרגישות יתר באזור חלל הפה, בחניכיים ובשיניים לא מומלץ להם להשתמש במברשת חשמלית. חמור מכך, שימוש במברשת יכול לגרום לפעמים לנזק, לדימום ופגיעה בחניכיים.

 

אז חשבתי שלאחר חיפוש מעמיק אגיע למסקנה ברורה וחדה יותר, אבל כנראה שחברות השיווק והפרסום אכן עושות את העבודה שלהן כמו שצריך. למרות כל החידושים והפיתוחים, אי אפשר להגיד שתמיד שהפתרון הטכנולוגי עדיף על הפתרון הקיים. שהרי מזה שנים אנו משתמשים במברשת הידנית ויש לרובנו עדיין שיניים בפה (לחלק יותר, לחלק פחות).

אולם, הטכנולוגיה כן מצליחה להפוך את החיים לנגישים יותר בעבור אנשים שאמת זקוקים לכך ועל זה אנו מודים לה. באשר לנו, האנשים הרגילים שרק מחפשים אחר תירוץ לקנות עוד חידוש או גדג'ט מגניב שיהיה בארון, על טעם וריח.

 

אם בכל זאת תרצו לבחור במברשת חשמלית שימו לב על הדגשים הבאים

 • בחרו מברשת שיניים עם טיימר, חד כזה שמצפצף לאחר שתי דקות ועוזר לדעת מה הזמן הדרוש לצחצוח. יש מברשות שיניים חשמליות שמאותתות לכם כל חצי דקה, כך שאפילו תוכלו לדעת כמה זמן אתם מקדישים לכל אזור בפה.

 

 • למברשות מסוימות יש מדד של דרגות עוצמה; מומלץ בהתחלה להשתמש בדרגות העוצמה הנמוכות עד שמתרגלים, ולהעלות בהדרגתיות.

 

 • בזמן הצחצוח אל תפעילו לחץ על השיניים, דבר זה עלול להוביל לשחיקת האמייל מהשן. בחרו מברשת שיניים עם סיבים רכים.

 

מברשת שיניים חשמלית

 

ואם אתם מעדיפים את זה בדרך הישנה, הנה כמה דגשים לשימוש במברשת ידנית

 • לצחצח פעמיים ביום במשך שתיים שלוש דקות.

 

 • העבירו חוט דנטלי לפחות פעם ביום.

 

 • הצחצוח צריך להיעשות בתנועות סיבוביות. ולהתבצע מהחניכיים החוצה, לכיוון השיניים. זווית המברשת צריכה להיות מכוונת ב-45 מעלות לכיוון החניכיים.

 

 • לא להגזים עם הצחצוח, זכרו, צחצוח חזק יותר אינו בהכרח טוב יותר!