מהי חשיפת שתלים בפה? שיניים חסרות עלולות לפגום בצורה משמעותית במראה החיצוני ובאיכות החיים. ככל שחולפות השנים, הטכנולוגיה של טיפולי שיקום הפה הולכת ומשתפרת. השתלת שתלים דנטלים היא תהליך מורכב שמתבצע בכמה שלבים. אחד משלבי הטיפול הינו שלב חשיפת השתלים שמטרתו להבליט את השתל אשר עליו יקבע הרופא המבצע כיפת מתכת, ועליה יותקן הכתר.

במידה ואתם זקוקים להשתלת שיניים, סביר להניח שיש לכם שאלות רבות. במאמר הבא ננסה לענות עליהן, ונתמקד בעיקר בשלב השני בהשתלת שיניים – שלב חשיפת השתלים.

 

 

חשיפת שתלים

הליך חשיפת שתלים – מידע על השתלות שיניים

 

חשיפת שתלים כחלק מתהליך השתלת שיניים – מבוא ושלבים

לעיתים, כתוצאה מחבלה או בלאי, יש צורך בהשתלת שיניים. בעוד שבחלק מהמקרים ניתן להסתפק בפתרונות כמו כתרים לשיניים, יש מקרים שבהם השן חסרה כליל או שצריך לעקור אותה לחלוטין. במקרים כאלה, טיפולי השתלת שיניים משמשים כדי למלא את החלל החסר.

השתלת שתלים דנטליים היא הליך כירורגי שמטרתו להחליף שן טבעית שנעקרה או ניזוקה, בשן מלאכותית, לרוב שתל טיטניום. לתהליך יש חשיבות אסתטית ובריאותית, והוא מביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של המטופל. אז מה הוא הליך חשיפת שתלים או בשמו הלועזי Placement of healing cap / abutment וכיצד מתבצע? השתלת שיניים סטנדרטית מתבצעת בכמה שלבים:

 

✔️ שלב ראשון – התקנת השתל: בשלב זה הרופא מחדיר את השתל לתוך הסת. השתל למעשה יחליף את השן החסרה או הפגומה. ההליך הזה נעשה בהרדמה מקומית וללא כאבים, ולוקח פחות משעה במקרה של שתל אחד. משך הזמן עולה בהתאם למספר השתלים להם החולה נזקק. לאחר השלב הראשון, יש תקופת המתנה של 3-6 חודשים, במהלכה תצטרכו לחכות להחלמה ולהגיע לביקורות אצל הרופא המטפל.

✔️ שלב שני – חשיפת שתלים: לאחר שהושלמו ההכנות הדרושות לחשיפת שתלים בפה בשלב הראשון, מגיע השלב השני: שלב חשיפת השתלים עצמו, בו נעסוק בהרחבה. אז מה הוא הליך חשיפת שתל דנטלי וכיצד הוא מתבצע? במהלך חודשי ההמתנה מתפתחים תאי עצם מסביב לשתל ומתחברים אליו. כשהתהליך הזה הושלם, ניתן לבצע ניתוח חשיפת שתלים.

המטרה של חשיפת השתלים היא להבליט את השתל, שבמהלך תקופת ההמתנה מתכסה ברקמת חניכיים – חלק תקין וחיוני בתהליך של השתלת שיניים. את הרקמה שהתפתחה צריך להסיר ולחשוף באמצעות נקב קטן. לאחר חשיפת השתל, הרופא מתקין כיפת מתכת שעליה יותקן הכתר בשלב השלישי והסופי.

✔️ שלב שלישי – התקנת השן: גם בין השלב השני לשלישי נדרשת תקופת המתנה. תקופה זו נעה בין שבוע לחמישה שבועות, שלאחריהם אנחנו מגיעים לשלב השלישי והאחרון: שלב התקנת השן. בשלב הזה השן המלאכותית (לרוב עשויה מחרסינה) תותקן במקומה. לעיתים יש צורך ביותר מפגישה אחת, עד שמגיעים למבנה ולצבע המושלם לשן, כך שתתאים לחלל הפה של המטופל באופן הטבעי ביותר.

 


  השוו הצעות מחיר ממרפאות השיניים המומלצות ביותר בישראל, ללא התחייבות וחסכו זמן וכסף!

  שם:
  יישוב מגורים:
  טלפון:
  הערות:

   

  תהליך החלמה מחשיפת שתלים

  התהליך של חשיפת שתל טיטניום או כל שתל אחר, הוא תהליך כירורגי לכל דבר. לעיתים ניתן להסתפק באלחוש מקומי בלבד. במקרים אחרים, שלב החשיפה הוא מורכב יותר והרופא יצטרך לתפור את האזור כדי להביא לאיחוי מהיר. במקרה כזה, הרופא ישתמש בהרדמה מקומית בנוסף לאלחוש.

  כאבים לאחר חשיפת שתלים הם חלק אינטגרלי מתהליך ההחלמה, אך מדובר בשלב שחולף במהרה. הרופא המטפל יידע להמליץ לכם על טיפול שיקל על הכאבים במקרה הצורך.

   

  חשיפת שתל בלסת – האם עלולים להיות סיבוכים?

  משך זמן ההחלמה תלוי בגורמים רבים ואין דרך לדעת מראש כמה זמן ייקח לכם להחלים. ברוב המקרים תהליך ההחלמה הוא פשוט, אך במקרים חריגים השתל עלול להידחות בפעם הראשונה בשל דלקת או זיהום. במקרה כזה יידרש ניסיון השתלה נוסף. אחוז הסיבוכים בהשתלת שיניים הוא נמוך למדי ועומד על 5% כשמדובר על השתלת או חשיפת שתל בלסת התחתונה, ועל 10% במקרה של השתלת או חשיפת שתל בפה בלסת העליונה.

   

  חשיפת שתלים – האם זה כואב?

  מדובר בתהליך די פשוט שבתחילתו מבוצעת הרדמה מקומית של אזור החניכיים, כך שהחשיפה עצמה לא צפויה לגרום לכאבים.

   

  מחיר חשיפת שתלים – כמה עולה?

  שתלי זיגומה

  המחיר של השתלת שיניים נע בין 2,000 ₪ ל-4,000 ₪, לשן בודדת ועלול להגיע עד עשרות אלפי שקלים. מחיר חשיפת שתלים בפה כלול במחיר ההשתלה. באופן כללי, מחיר ההשתלה כולל בתוכו את מחיר ההכנות, החדרת השתל וחשיפת השתל. המחיר משתנה ממקרה למקרה, והוא תלוי בגורמים רבים, ביניהם:

  • סוג השתל: הרופא והמטופל בוחרים ביחד את סוג השתל בו ייעשה שימוש. חלק מהשתלים איכותיים יותר מאחרים, והמחיר עולה בהתאם. בגדול, מחיר השתל לבדו נע בין 700 ₪ ל- 4500 ₪.
  • עזרים נלווים: לעיתים הרופא צריך להשתמש בעזרים נוספים, כמו כתרים, מבנים וכד'. מחיר העזרים הנלווים נקבע בהתאם להרכב הכימי של החומרים והאיכות שלהם. סוג החומר שתעשו בו שימוש משפיע הן על המחיר, והן על איכות התוצאה הסופית של הטיפול. מחיר המבנה (שהוא החלק המחבר בין השתל לבין הכתר) לא תמיד נכלל במחיר השתלת השיניים, והוא לבדו עולה בין 1,200 ₪ ל- 1,700 ₪. כדאי לברר כבר בשלב הצעת המחיר אם מחיר המבנה כלול במחיר או לא, כדי למנוע הפתעות בהמשך.
  • המוניטין והניסיון של הרופא: כפי שאפשר לצפות, רופא בעל ניסיון רב ומוניטין, יגבה תשלום גבוה יותר. גם למיקום הגיאוגרפי בו הרופא עובד יש השפעה על המחיר, משום שמחיר השכירות מגולם גם הוא במחירי הטיפול – בד"כ טיפולים שנעשים במרכז יקרים יותר מטיפולים בפריפריה.

  חשיפת שתלים או השתלת שיניים ביום אחד

  מתי נדרש לבצע חשיפת שתלים? והאם חייבים לעבור את כל השלבים שפירטנו לצורך השתלה? התשובה היא שכיום יש אפשרויות אחרות: אם בעבר הדרך היחידה להשתיל שיניים הייתה באמצעות שלושת השלבים שתיארנו לעיל, במשך חודשים ארוכים ופגישות רבות – כיום ניתן להשתיל שיניים תוך יום אחד. לא רק שהשתלה תוך יום אחד היא מהירה יותר – היא גם עולה פחות מאשר השתלה רגילה.

  הטכנולוגיה החדישה הזאת מפחיתה את משך הזמן של הטיפול ומקצרת את הסבל והכאבים. לא כל מטופל מתאים להשתלת שיניים ביום אחד ולא כל המרפאות מציעות את התהליך הזה, אך המגמה של השתלת שיניים ביום אחד הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות ומספקת פתרון מהיר למטופלים רבים.

   

  הטכנולוגיה החדישה בתחום השתלות שיניים – השתלות שיניים ממוחשבות

  המילה האחרונה בתחום השתלות השיניים היא השתלת שיניים ממוחשבת – המוכרת גם בשם 'טומוגרפיה'. טומוגרפיה היא הדמיית תלת ממד של שיני המטופל, שבאמצעותה ניתן להתאים טיפול פרטני, מדויק ואיכותי. רמת הדיוק הגבוהה של השיטה חוסכת הליכים כירורגיים מיותרים. אחוזי ההצלחה של השתלת שיניים בשיטה הזאת הם גבוהים במיוחד: לא פחות מ-98.6%.

  לסיכום, תחום השתלות השיניים הולך ומתפתח ככל שחולפות השנים וכיום יש פתרונות מתקדמים שיכולים לחסוך לכם זמן וכאב ולספק תוצאות איכותיות. שלב חשיפת השתלים הוא שלב חשוב ורגיש בהליך ההשתלה, חשוב להקפיד שהרופא המבצע יהיה מנוסה בתחום ובעל מוניטין במגוון סוגי טיפולי השתלות השיניים.