תאריך עדכון אחרון:

 

* אחת השאלות השכיחות ביותר המופנות אל רופאי השיניים היא האם נסיגת חניכיים היא דבר מסוכן. בעוד ישנם אלו החוששים מהפגיעה החזותית הנובעת מהנסיגה המדוברת, ישנם אלו החוששים מאד לבריאות השן, ובצדק. במידה ואובחנתם כסובלים מנסיגת חניכיים, חשוב לטפל בנסיגה וכמה שיותר מהר.

* ניתוח חניכיים היא כיום השיטה הנפוצה כיום עבור טיפול בנסיגת חניכיים. הניתוח יכול למנוע מקרים של פגיעה אסתטית, כמו גם מקרים רפואיים אחרים כדוגמת אובדן שיניים. אחד הטיפולים המומלצים ביותר כיום גם עבור טיפול לבעיה קיימת וגם עבור טיפול מנע הוא ניתוח חניכיים (כמו כן, ראו בהמשך הדף אפשרות להשוואת מחירי טיפול בין המרפאות השונות הפועלות בישראל).

 

 

ניתוח חניכיים

 

נסיגת חניכיים – על מה בדיוק מדובר?

עוד לפני שנפרט את דרכי הטיפול ואת הניתוח היעיל שיכול לסייע רבות במצב שכזה, חשוב ראשית לדעת מה תסמינים של נסיגת חניכיים. בפועל, קורה לא אחת כי ישנם אנשים הסובלים מהנסיגה אך כלל לא מודעים לה מאחר ובשונה מכאבים בשן המורגשים מיד וניתן לטפל בהם, הנסיגה מתבצעת בתהליך איטי ומתמשך. לבסוף, לאחר תהליך הנסיגה ההדרגתי, עתידים להרגיש הסובלים מהנסיגה רגישות יתרה בשן תוך שניכרת הנסיגה בפועל: שן המצטיירת כחשופה בעקבות החניכיים שנסוגו לאחור. תהליך הנסיגה הינו תהליך שנוצר בעקבות רקמות שנוטשות את השן, וכך השן וגם השורש הופכים חשופים יותר – דבר שעתיד להוליד לא מעט בעיות, כאשר זו השכיחה ביותר היא בעיה בתמיכתה של העצם.

אובחנתם עם נסיגת חניכיים בשיניים קדמיות ואתם מתעמקים לרגע בשאלה והיא מדוע מתרחשת הנסיגה? הרי שברוב המקרים הנסיגה הינה תוצר של דלקות חניכיים או מחלות שונות באזור החניכיים. הסימפטום המובהק ביותר המאותת על הימצאות בעיה מופיע בדמות שפת חניכיים קצרה יותר וצוואר שן חשוף. טיפול מיידי ויעיל יכול לסייע רבות בעצירת התקדמות הנסיגה.

 

האם יכולה להתרחש נסיגת חניכיים ללא מחלה?

כאמור, במרבית המקרים נסיגת החניכיים נובעת בעקבות מחלה שיצרה את הנסיגה. בפועל, ישנם מקרים בהם ישנה נסיגה שאינה תוצר של מחלה, אלא של התנהגות לא בריאה בחלל הפה. מקרים שכאלו מגיעים בדמות צחצוח שיניים אגרסיבי ולא מבוקר, פירסינג באזור הפה, גירוי כימי בעקבות נטילת תרופות ישירות על אזור החניכיים, טיפולי יישור שיניים ועישון.

 

השתלת חניכיים – מה מצפה למטופלים?

ניתוח השתלת חניכיים הוא תהליך כירורגי המבוסס על הכנות מקדימות רבות, כאשר מטרת העל היא לשקם ככל הניתן את רקמות החניכיים. התהליך מבוסס על הנחת כמות נכבדת של רקמות חניכיים המשולבות מסביב לכמה שיניים, או מסביב לשן אחת בהתאם למצב המטופל וחוות הדעת של הרופא. לא אחת נשאלת השאלה והיא מדוע חשוב כל כך לבצע ניתוח נגד נסיגת חניכיים והאם ניתוח שכזה הכרחי. דעו כי ישנה חשיבות רבה לתחזוק ושמירת בריאות הפה, ומטבע הדברים בעיות לא נעלמות, אלא נוטות להתעצם.

מה חשיבות הניתוח ומדוע חשוב לבצע אותו במקרה ואובחנתם כסובלים מנסיגת חניכיים? בעת שישנה פעולה של נסיגה, בה החניכיים "זזות" ממקומן הטבעי, ההגנה הטבעית והבסיסית ביותר של הגוף, ובפרט של הפה, נפגעת. החניכיים מגנות עליכם מפני חדירה של בקטריות שונות וגם מגנות עליכם מפני נזקים שונים כמו פצעים. מעבר לכך שלחניכיים תפקיד משמעותי וחיוני בבריאותכם, הרי שנסיגה שלהם באה לידי ביטוי גם ברגישות יתרה למזונות חמים וקרים, ואם לא די בכך – ישנה פגיעה חזותית משמעותית בחלל הפה.


  השוו הצעות מחיר ממרפאות השיניים המומלצות ביותר בישראל, ללא התחייבות וחסכו זמן וכסף!

  שם:
  יישוב מגורים:
  טלפון:
  הערות:

   

  מה לגבי ילדים ונשים בהריון?

  לרוב, ניתוח חניכיים בהריון אינו מומלץ והוא נכנס תחת קטגורייה של "טיפולים אלקטיביים". בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לאבחון ומתן חוות דעת. ניתוח חניכיים לילדים מתבצע גם הוא, זאת מאחר וילדים אינם חסינים לפגעים באזור זה בפה, והמיתוס כי מחלות אלו הינן נחלתם של המבוגרים בלבד, אינו נכון.

   

  סוגי ניתוח חניכיים – אילו אפשרויות זמינות לכם?

  כל מטופל מגיע אל מרפאת השיניים במצב אחר – ישנם כאלו המגיעים עם נסיגה קלה וכאלו המגיעים במצבים אקוטיים יותר. לאחר בדיקת המטופל על ידי רופא שיניים מקצועי ומנוסה, תינתן חוות דעת שתשקף את המצב וגם את דרך הטיפול היעילה, הבטוחה והמתאימה ביותר. ניתוח חניכיים בהרדמה מקומית לוקח מעט זמן יחסית בהשוואה לטיפולים אחרים והוא חייב להתבצע אך ורק על ידי רופא מיומן במחלות חניכיים.

  האפשרות הראשונה מיועדת למטופלים עם חניכיים דקות יותר והיא נקראת השתלת חניכיים חופשית. הליך זה מבוסס על שימוש ברקמות מאזור גג הפה. בתהליך זה משתמשים בכמות קטנה מאד של רקמות מאזור החיך, ואת הרקמות מצמידים אל אזור החניכיים שסומן כיעד בטיפול.

  האפשרות השניה היא למעשה השיטה הפופולארית ביותר, בה עושים שימוש יותר מכל שיטה אחרת והיא השתלה של רקמות החיבור. טיפול זה מבוסס על חתך באזור גג הפה. המטרה היא ליצור פתח שתנועתו הינה לצד, וכך גורמים ליציאתה של רצועת רקמות – רקמות החיבור. את הרקמות האלו מצמידים ותופרים אל רקמות החניכיים הסובבות את השן החשופה בעקבות הנסיגה.

  שיטה נוספת לטיפול היא שיטת השתלת השיניים הסביבתית. בשונה מהטיפול הקודמים, במקרה זה לא לוקחים רקמות מאזור גג הפה, אלא מאזור החניכיים שסמוך לשן שבה רוצים לטפל. הטיפול מבוסס על לקיחת חניכיים שנלקחו מרקמות החניכיים הסמוכות לאזור הבעייתי, כאשר מכניסים אותן אל תוך החתך שיוצרים בכדי לכסות את האזור החשוף של השן. על מנת לבצע הליך זה, הרי שעל המטופלים להיות עם כמות נכבדת של חניכיים, שכן לטובת יישום פעולה זו נדרשת כמות מבורכת הסמוכה לאזור בו רוצים לטפל.

  ומה לגבי ניתוח חניכיים רגנרטיבי? מטרתו של ניתוח זה היא לייצר את כל הסביבה שנהרסה מסביב לשן בעקבות מחלת החניכיים. תהליך זה מבוסס על יצירה של עצם חדשה, קושרים חדשים וחיזוק צמנט. כמו כן, השתלת עצם חניכיים מתבצעת גם היא בעקבות מחלה כרונית באזור החניכיים. את השתלת העצם ניתן לבצע באמצעות ממברנות, שתל עצם חלקיקי או שתל יחיד.

   

  איך יש לנהוג אחרי השתלת חניכיים?

  החלמה של ניתוח חניכיים היא חלק בלתי נפרד מההליך עצמו, כך שחשוב להיות קשובים להמלצת הרופא על מנת להבטיח החלמה מהירה ככל הניתן ותוצאות שישביעו את רצונכם. תקבלו מהרופא המטפל המלצות הנוגעות למזון שעליכם לצרוך, אילו פעילות תוכלו לבצע וכמובן שתקבלו גם הדכה על נטילת תרופות משככות כאבים ולעתים גם אנטיביוטיקה בכדי להפחית סיכוי של דלקות. כמו כן, ישנן הגבלות על צחצוח השיניים בימי ההחלמה האשונים.

  ובאשר לשאלה האם ניתוח חניכיים כואב: רמת הכאב, גם בניתוח וגם לאחר מכן, תלויה בעומק ההשתלה וסוג ההשתלה שבוצע. ככלל, במידה וההשתלה בוצעה באופן כזה בו הרקמות הוצאו מאזור גג הפה – החיך, סביר כי תחושו באי נוחות עד כמה ימים לאחר ביצוע ההשתלה. הסיבה: אזור זה בפה הינו אזור פעיל מאד, כך שבעת אכילת מזון אתם עלולים להרגיש צריבות וכאבים בעקבות מגע הנוצר עם הפצע.

   

  ניתוחי חניכיים – מחירים

   

  העמסה מיידית - מחיר לפי סוג טיפולמחירי טיפול ממוצעים
  מחיר העמסה מיידית בשיטת ALL ON 4 (עלות לכל הפה)50,000 - 40,000 ש"ח
  כמה עולה השתלת עצם כטיפול מקדים להעמסה מיידית של שתלים2,700 - 1,500 ש"ח
  המחיר של הרמת סינוס כטיפול מקדים להשתלה מיידית15,000 - 5,000 ש"ח
  השתלת חניכיים כטיפול מקדים להעמסת שתלים מיידית8,000 - 4,000 ש"ח

   

  מדוע כדאי לבצע השוואת מחירים של ניתוח חניכיים?

  אז כמה עולה השתלת חניכיים? לכם, כמטופלים וכלקוחות, יש את היכולת להשוות מחירים וכך להגיע אל הדיל המשתלם ביותר: רופא מטפל עם המלצות וגם מחירים נוחים. מחיר ניתוח חניכיים מושפע גם מסוג הניתוח שיבצעו אצלכם וגם מותק הרופא – ככל שהרופא בעל ניסיון רב יותר, כך המחיר עתיד לעלות בעקבות הידע הרב והמיומנות שיש לו בטיפולים מסוג זה.

  השוואת מחירים מאפשרת לכם לדעת גם מה עלות ניתוח חניכיים וגם להיות האדונים על בחירת הרופא שיטפל בכם.